سمپاشی با قیمت مناسب

سمپاشی با قیمت مناسب

یک تراکتور در حال سمپاشی مزرعه

معرفی انواع دستگاه سمپاشی و کاربردشان

دستگاه سمپاشی یکی از وسایل کاربردی در کشاورزی است که با هدف پاشیدن یکنواخت مایعاتی مانند آب، آفت کش ها و حشره کش ها به کار می رود. در برخی موارد، از انواع دستگاه سمپاشی برای پاشیدن علف کش ها و کودهای مایع به محصولات کشاورزی استفاده خواهد شد.

انواع دستگاه سمپاشی کاسپین با طراحی های دستی، برقی و موتوری ساخته می شوند. با توجه به نوع سمپاشی کشاورزی، اجزای مختلفی مانند نازل اسپری، پمپ سمپاش، مخزن مایع، تنظیم کننده فشار، شیرآلات و لوله کشی سیال را در ساخت آن ها در نظر می گیرند.

دستگاه های سمپاشی کشاورزی ابعاد و طرح های مختلفی دارند. هر فرد بنا بر نیاز خود و با توجه به وسعت مزرعه یا زمین مورد نظر، یکی از انواع دستگاه های سمپاشی را انتخاب می کند. در ادامه این مقاله، انواع دستگاه های سمپاشی را معرفی خواهیم کرد.

دستگاه صنعتی

انواع دستگاه سمپاشی صنعتی عمدتا برای مقیاس های بزرگ به کار می روند. طراحی این نوع دستگاه ها به گونه ای است که بیشترین بازده و کمترین هزینه را در بر دارند. از این رو، برای رسیدن به اهداف تجاری می توان از دستگاه های سمپاشی صنعتی استفاده نمود.

یکی از بهترین انواع دستگاه های سمپاشی صنعتی، سمپاش های دقیق نام دارند. این نوع سمپاش ها به صورت کامپیوتری و کاملا اتوماتیک عمل می کنند. عمده کاربرد دستگاه سمپاشی دقیق برای از بین بردن علف های هرز خواهد بود. زیرا دستگاه های یاد شده این قابلیت را دارند تا به کمک تصاویر مزرعه، محل علف های هرز را تشخیص داده و آن ها را سمپاشی کنند.

سمپاش های الکترواستاتیک گونه دیگری از دستگاه های سمپاشی صنعتی هستند که برای مقیاس های بزرگ به کار می روند. سمپاش های الکترواستاتیک را می توان به صورت زمینی و هوایی به کار گرفت. یکی از مهم ترین مزایای سمپاش الکترواستاتیک، باردار بودن قطرات سم یا آفت کش است. این مزیت باعث می شود تا قطرات سم، هدفمندتر بر روی سطوح فرود آیند.

از سمپاش های دیگری نیز می توان به عنوان سمپاش در مقیاس بزرگ و صنعتی استفاده نمود. این نوع سمپاش ها اصولا باید به یک حیوان اهلی یا ماشین آلاتی مانند تراکتور وصل شوند. سمپاش های با ابعاد بزرگ می توانند چند ردیف را به صورت همزمان سمپاشی کنند.

بیشتر بخوانید: سمپاشی سوسک ، سمپاشی موش

 

یک دستگاه مخصوص سمپاشی دستی
دستگاه سمپاشی به صورت دستی

سمپاش دستی

شاید بتوان ساده ترین نوع دستگاه سمپاش را سمپاش دستی دانست. این نوع سمپاش ها معمولا به صورت کوله پشتی و با ابعاد قابل حمل تولید می گردند. برای پاشیدن سم یا انواع آفت کش به کمک این نوع سمپاش ها، از نازل های دستی استفاده می شود. در انواع دستگاه سمپاشی کاسپین دستی، فشار هوا به خروج سموم و آفت کش ها کمک می کند.

برای باغ ها و زمین های با ابعاد کوچک می توان از سمپاش دستی استفاده نمود. در حالت کلی، حجم سمپاش های دستی در حدود ۲۰ لیتر در نظر گرفته می شود. جنس انواع دستگاه سمپاشی دستی از پلاستیک یا استیل است.

بیشتر بخوانید: سمپاشی ساس ، سمپاشی منازل

از مهم ترین انواع دستگاه های سمپاشی دستی می توان به سمپاش میکرونر و سمپاش اتومایزر کوله پشتی اشاره کرد. در سمپاش های میکرونر، سموم در یک محفظه چرخان به گردش در می آیند. نیروی گریز از مرکز حاصل از چرخش سم، به خروج آن کمک می کند.

سمپاش های فشاری نیز از انواع دستگاه سمپاشی دستی به حساب می آیند. در این سمپاش ها لازم است بخشی از مخزن با هوا پر گردد. این کار کمک می کند تا سموم و آفت کش ها از طریق مسیر خروجی دستگاه به بیرون پاشیده شوند.

گرانول پاش ها را نیز می توان از انواع دستگاه های سمپاشی دستی دانست. گرانول پاش ها می توانند به شکل کوله پشتی مورد استفاده قرار گیرند.  این دستگاه ها، مایعات را به صورت یکنواخت می پاشند و میزان مصرف سم را به طور قابل توجهی کاهش می دهند.

سمپاش های اهرم دار نیز از انواع دستگاه های سمپاشی دستی هستند. برای کار کردن با این دستگاه ها لازم است یکی از دست ها به صورت متناوب تلمبه زده و دست دیگر، سر پاشنده دستگاه را هدایت کند. رایج ترین سمپاش های اهرمی از فولاد گالوانیزه یا پلاستیک پلی اتیلن ساخته می شوند.

به طور کلی، استفاده از سمپاش های دستی راحت و باصرفه است. اما این نوع سمپاش ها با فشار کم کار کرده و استفاده از آن ها زمانبر خواهد بود.

سمپاشی منازل و محل کار تضمینی

همین حالا تماس بگیرید!

سمپاشی با بهترین مواد و تضمینی

همین حالا تماس بگیرید!

 

یک دستگاه مخصوص سمپاشی موتوری
بررسی دستگاه سمپاش موتوری

سمپاش موتوری

از دستگاه های سمپاشی که برای مقیاس های بزرگ مورد استفاده قرار می گیرند، می توان به سمپاش های موتوری اشاره کرد. این دستگاه ها با بنزین کار می کنند و به صورت دو زمانه و چهار زمانه طراحی شده اند. انواع دستگاه سمپاشی موتوری در یکی از گروه های زیر قرار می گیرند:

  • سمپاش های زنبه ای (ثابت یا بدون چرخ)
  • سمپاش های چرخدار

در سمپاش های موتوری، فشار و نیروی لازم برای خروج انواع مایعات و سموم از مخزن دستگاه، با سوختن بنزین فراهم می گردد. حجم این نوع دستگاه های سمپاشی کاسپین از 200 تا 300 لیتر متغیر است. از این رو، استفاده از انواع دستگاه سمپاشی موتوری تنها برای زمین هایی با ابعاد بزرگ باصرفه خواهد بود.

سمپاش های فرغونی نیز گونه دیگری از سمپاش های موتوری محسوب می شوند. حمل این نوع سمپاش ها راحت بوده و فشارهای جسمانی برای افراد در پی ندارد. البته می توان از نوع ثابت (زنبه ای) آن ها نیز استفاده کرد.

سمپاش غلطکی نیز از انواع دستگاه های سمپاشی دستی و موتوری است. سمپاش غلطکی از طریق یک پارچه آغشته به سم به رفع علف های هرز کمک خواهد کرد. نوع موتوری این نوع سمپاش با یک موتور هیدرولیکی کار می کند.

جمع بندی

انتخاب بهترین دستگاه سمپاشی، بر اساس مساحت باغ یا زمین زراعی صورت می گیرد. انواع دستگاه سمپاشی در سه مدل موتوری، دستی و صنعتی در بازار یافت می شوند. عملکرد سمپاش های دستی نسبت به انواع دیگر، کندتر خواهد بود. حجم، ابعاد و نحوه کاربرد دستگاه، از مهم ترین نکاتی فاکتورهایی هستند که باید در هنگام خرید به آن ها توجه کرد.

برندهای مختلفی نیز به تولید این نوع دستگاه ها می پردازند. در این بین، دستگاه های سمپاشی کاسپین از جایگاه ویژه ای برخوردار هستند.

سمپاشی کاسپین

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Need Help? ارتباط با ما