سمپاشی با قیمت مناسب

سمپاشی با قیمت مناسب

سوسک مبلمان چیست؟ آشنایی و نحوه مقابله

سوسک مبلمان چیست؟ آشنایی و نحوه مقابله

سوسک مبلمان نوعی حشره چوب‌خوار است که می‌تواند به مبلمان و سایر اشیاء چوبی آسیب برساند. این موجود، حشره کوچک و قهوه‌ای رنگی با طول ۱/۲ اینچ طول است. سوسک مبلمان، بدنی بلند و نازک و ظاهری سخت و صدفی مانند دارد. این سوسک غالباً در مبلمان یافت می‌شود اما می‌توانند سایر اشیاء چوبی مانند کف‌پوش، کابینت و کارهای ساخته شده از چوب را نیز مورد هجوم قرار دهند. بهترین روش ازبین‌بردن سوسک مبلمان، سمپاشی سوسک است.

علائم آلودگی به سوسک مبلمان چیست؟

علائم آلودگی به سوسک مبلمان
علائم آلودگی به سوسک مبلمان

دیدن چند مسئله، نشان می‌دهد که باید مبلمان خود را برای سوسک‌ها سمپاشی کنید. این نشانه‌ها عبارتند از:

 • دیدن سوسک‌های زنده یا مدفوع آن‌ها در خانه
 • یافتن چوب‌های آسیب‌دیده، مانند سوراخ‌ها یا آثار سوراخ شده در وسایل چوبی
 • شنیدن صدای خش‌خش از داخل مبلمان
 • استشمام بوی کپک‌زدگی در خانه

سوسک چوب‌خوار در کجا دیده می‌شود؟

 سوسک مبلمان علاقه بسیاری به زندگی در سطح یا شکاف‌های موجود در چوب دارد. این حشره در مکان‌هایی که نور کم و رطوبت کافی داشته و در معرض خطر نیستند، زندگی می‌کند. یکی از عوامل تعیین‌کننده در محل زندگی این سوسک، مرحله چرخه زندگی آن است. سوسک بالغ معمولاً در داخل درزهای بافت چوب تخم‌گذاری می‌کند. لارو این حشرات می‌تواند تا سال‌ها درون‌چوب باقی بماند و تنها راه قطعی ازبین‌رفتن لارو سوسک مبلمان، سمپاشی دقیق است.

چه چیزی سوسک مبلمان را جذب می کند؟

سوسک مبلمان جذب غذا، آب و گرما می‌شود. می‌تواند غذا را با فضولات و باکتری‌های خود آلوده کند و همچنین می‌تواند ناقل بیماری باشد. بیشترین آسیب سوسک‌های مبلمان در زمان دوره لاروی و به‌ وسیله ایجاد سوراخ در چوب مبلمان و تغذیه از چوب آلوده است.

نشانه‌های نیاز به سم‌پاشی 

اگر مبلمان از چوب‌هایی مانند چوب درخت غان، بلوط، گیلاس، صنوبر و توسکا ساخته شده باشد، احتمالا در معرض آلودگی بیشتری خواهد بود. معمولاً لارو‌های چوب‌خوار به مدت یک‌سال در چوب باقی می‌مانند و بعد از بلوغ در چوب حفره ایجاد کرده و از آن خارج می‌شوند. لارو‌های بالغ بلافاصله پس از ورود به محیط، جفت‌گیری کرده و به‌سرعت تکثیر می‌شوند.

مراحل سمپاشی سوسک‌های مبلمان به چه صورت است؟

مراحل سمپاشی سوسک‌های مبلمان
مراحل سمپاشی سوسک‌های مبلمان

سمپاشی سوسک چرم و فرش و سوسک مبلمان لازم است طی چند مرحله انجام شود. این مراحل شامل سه بخش قبل از سم‌پاشی، حین سم‌پاشی و بعد از سم‌پاشی می‌شود. در ادامه به بررسی این بخش‌ها و نکات مربوط به‌ آن‌ها خواهیم پرداخت:

مراحل قبل از سم‌پاشی

 • قبل از سمپاشی منازل باید محیط را آماده کنید. هر گونه غذا یا منابع آبی را که می‌تواند سوسک‌ها را جذب کند، از ناحیه‌ای سم‌پاشی دور کنید. همچنین خانه را تمیز و گردگیری کنید تا محل اختفای سوسک‌ها از بین برود.
 • زمان مناسب را برای سم‌پاشی انتخاب کنید. بهترین زمان برای سم‌پاشی برای سوسک‌های مبلمان در اوایل صبح یا اواخر عصر است که حشرات بیشتر فعال هستند.
 • حشره‌کشی را انتخاب کنید که به‌طور خاص برای حشرات چوب‌خوار طراحی شده باشد و استفاده از آن در اطراف محل زندگی کودکان و حیوانات خانگی بی‌خطر باشد.

مراحل سم‌پاشی

 • سم را طبق دستورالعمل روی برچسب مورد استفاده قرار دهید. در تمام مناطقی که احتمال وجود سوسک وجود دارد، از جمله در پشت مبلمان، لوازم خانگی، شکاف‌ها و درزها حتما سم‌پاشی کنید.
 • پس از استفاده از سم، هر شکاف یا سوراخی را در خانه خود که می‌تواند به سوسک‌ها اجازه ورود دهد، ببندید.
 • هنگام سم‌پاشی حتما از دستکش و ماسک استفاده کنید.

مرحله بعد از سم‌پاشی برای سوسک‌های مبلمان

 • همه‌ی سوسک‌های مرده را دور بیاندازید.
 • مجدداً جاروبرقی بکشید و گرد و غبار را پاک کنید تا سوسک‌های مرده یا باقی‌مانده از بین بروند.
 • هر از چند گاهی علائم وجود سوسک مبلمان را در خانه خود کنترل کنید.
 • پس از سم‌پاشی، محل را به خوبی تهویه کنید. این کار به حذف هر گونه بخار مضر از هوا کمک می‌کند.

کلام آخر

سوسک های مبلمان می‌توانند آسیب قابل‌توجهی به مبلمان و سایر اشیاء چوبی وارد کنند. آن‌ها می‌توانند غذا را آلوده و بیماری‌ها را گسترش دهند. اگر دچار هجوم سوسک مبلمان یا سوسک کابینت شده‌اید، مهم است که اقدامات لازم را برای کنترل این مشکل در اسرع وقت انجام دهید. بهترین اقدام این است که با یک متخصص کنترل آفات تماس بگیرید. آن‌ها قادر خواهند بود وضعیت را ارزیابی کنند و بهترین اقدام را توصیه کنند.

سمپاشی کاسپین

سوالات متداول

چگونه سوسک مبل را از بین ببریم؟

بهترین و موثرترین روش از بین بردن سوسک مبلمان، سمپاشی کامل منزل است. لارو این موجودات ماندگاری بالایی دارد و سایر روش‌های مقابله، نمی‌توانند این لارو را از بین ببرند.

آیا می‌توانم خودم سمپاشی سوسک مبلمان انجام دهم یا بهتر است شخصی حرفه‌ای را برای این کار استخدام کنم؟

بهتر است از خدمات یک شرکت حشره‌کش حرفه‌ای استفاده کنید. آنها تجربه و دانش لازم برای شناسایی نوع سوسک، استفاده از محصولات مناسب و ایمنی در سمپاشی سوسک را دارند.

آیا بعد از سمپاشی نیاز به تخلیه محل برای مدتی دارم؟

بله، پس از سمپاشی، بهتر است محل تا زمان مشخصی تخلیه تا محصولات شیمیایی جذب شده تا حد ممکن تبخیر شود و بوی آنها کمتر شود.

 

۱
۲
۳
۴
۵
میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱ رای

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *